Състав на софийския апелативен съд потвърди разпореждането на кюстендилските магистрати за прекратяване на съдебното производство срещу бившия областен управител Любомир Анчев, съобщи на сайта си ведомството. Преди Нова година съдия Йоланда Цекова намери пропуски и ясноти при изготвяне на обвинението и го върна за отстраняване на несъответствията. Прокурорът по делото Владимир Мичов обаче протестира връщането и нещата трябваше да се решат в АС. Както "Кюстендил прес" писа, ексгубернаторът бе обвинен в превишаване на правомощията по усвояване на средства - 1,7 милиона лева, при възстановитените работи след незапомнено наводнение по коритото на река Бистрица през ноември 2009 год. Делото е върнато окончателно на прокуратурата за доизясняване. Апелативните съдии приемат за правилни съображенията на по-долната инстанция, че има неясноти и противоречия в обвинителния акт - кога и от кого са били извършени нарушенията, както и какъв размер са нанесените вреди. В определението на апелативния съд се посочва още, че "прокуратурата трябва прецизно и точно да посочи отделните подпериоди на продължаващото престъпление и размера на вредите". Не е ясно дали това забавяне е от полза на бившия областен шеф или ще утежни ситуацията.
Срещу Любомир Анчев, който на 1 декември м.г. подаде оставка и вече се върна като директор на спортното училище "Васил Левски" в Кюстендил, бе повдигнато обвинение по чл. 282, ал.2 от НК - за нарушение на служебните задължение, от които биха могли да постъпят немаловажни и вредни последици на стойност 486 530,79 ст. пише в обвинението. Ако вината му бъде доказана, го грозят от 1 до 8 години затвор. През август м.г. на бившия губернатор е наложена марка "подписка"., той няма право да напуска страната. Това, че стана клиент на прокуратурата доведе до оставката на Анчев, повлия много и за изборната загуба на ГЕРБ на местните избори през октомври м.г., коментират кюстендилци. Засега Анчев остава лидер на общинската организация на ГЕРБ.