Шест гасачески групи имат готовност да реагират във всеки един момент при пожар в горските територии. Това каза пред Радио „Фокус” – Кюстендил
директорът на Регионална дирекция по горите в Кюстендил инженер Здравчо
Тодоров. Групите са сформирани по петима души, имат необходимото
оборудване, като са преминали и обучение от страна на противопожарните
служби. „Групите имат необходимите технически средства, пръскачки,
моторни резачки, екипи, каски и облекла”, разказа Здравчо Тодоров. Той
посочи, че на територията на област Кюстендил вече е обявен
пожароопасният сезон. От началото на годината са възникнали четири
горски пожара, по два в областите Кюстендил и Перник. Оновната причина
за горските пожари е несъобразителността, паленето на стърнища. „От
миналата година имаме случай на доказано такова палене, санкциониран е и
нарушител, но 90% от пожарите са от несъобразителност и
безотговорност”, коментира Здравчо Тодоров.