Шест гасачески групи имат готовност да реагират във всеки един момент при пожар в горските територии. Това каза пред Радио „Фокус” – Кюстендил директорът на Регионална дирекция по горите в Кюстендил инженер Здравчо Тодоров. Групите са сформирани по петима души, имат необходимото оборудване, като са преминали и обучение от страна на противопожарните служби. „Групите имат необходимите технически средства, пръскачки, моторни резачки, екипи, каски и облекла”, разказа Здравчо Тодоров. Той посочи, че на територията на област Кюстендил вече е обявен пожароопасният сезон. От началото на годината са възникнали четири горски пожара, по два в областите Кюстендил и Перник. Оновната причина за горските пожари е несъобразителността, паленето на стърнища. „От миналата година имаме случай на доказано такова палене, санкциониран е и нарушител, но 90% от пожарите са от несъобразителност и безотговорност”, коментира Здравчо Тодоров.