Необходимо е осигуряването на видеонаблюдение за част от музейните експозиции в Кюстендил. Това каза пред Радио „Фокус” – Кюстендил директорът на Регионален исторически музей Валентин Дебочички. Той посочи, че няколко години поред общинските съветници са гласували докладна записка, за отпускането на средства за изграждане на наблюдение с видеокамери, но все още това не е реализирано, по всяка вероятност поради финансови причини. „Надявам се, че това да се случи, защото този въпрос не трябва да бъде подценяван”, коментира Валентин Дебочички. Към момента всички експозиции на кюстендилския музей се пазят със сигнално охранителна техника от полицията. През последните 30 години няма случаи на кражби от хранилищата или от музейните обекти.