Институтът по земеделие в Кюстендил провежда Ден на отворените врати. В интервю за Радио „Фокус” – Кюстендил директорът на института Димитър Домозетов посочи, че за днес се предвиждат лекции, демонстрации и състезание по резитба на овощни дървета. Днес институтът посреща и гости от съседните на България страни. „Овощните дървета, на които е извършена резитба, получават по-добри добиви. Резитбата е съществен момент от технологията за отглеждане на овошките. Резитбата е една борба с овощното дърво през целия му живот – как да израсте, каква да е короната, колко да плододава, да се поддържа равновесието на растежа, както и подмладяване на дървото. Всичко това се преследва с резитбата и ежегодно се провежда конкретна резитба”, разказа Димитър Домозетов. Той посочи, че резитбата се разделя на няколко вида – лятна и зимна, без и с листа. В зависимост от възрастта на дървото, резитбата се дели на: за формиране; за плододаване; за подмладяване. Днес ще бъдат излъчени и най-добрите овощари, които ще се включат в състезанието по резитба и ще получа специални награди.