236 жители на община Кюстендил са се включили в шестмесечното проучване за състоянието на зелените площи. Данните от изследването бяха представени на пресконференция в залата на читалище „Братство”, предаде репортер на Радио „Фокус” – Кюстендил. Наблюдението е проведено по проект, в които община Кюстендил се е включила. Като от данните става ясно, че най-харесваните зелени площи в града са градинките пред читалище „Братство”, пред сградата на общината и пред художествената галерия. Абсолютен шампион по брой подадени анкети е лесопарк „Хисарлъка”, като гражданите са отправили и множество препоръки. Според тях са необходими повече детски кътове, да се обърне внимание на уредите по алеята на здравето, редовното събиране на отпадъци, да се постави енергоефективно осветление и камери за видеонаблюдение. Една от болните теми, според проучването, е жилищният комплекс „Запад”. За състоянието на зелените площи в него са дадени едни от най-ниските резултати. Същото се отнася и до бреговете на река Банщица, за където анкетираните искат пълна рехабилитация и реконструкция на обекта. Предложенията са за поставяне на осветление, кошчета, пейки и изграждане на велоалея. На базата на изследването е изготвен обобщен доклад, който е предаден на общината в Кюстендил. Целта е този доклад да бъде използван при следващото програмиране на дейностите за поддържането на зелената система, както и при изготвянето на общинския бюджет.