С трудното начинание - да открият българските войнишки гробове по Македония от Балканската и Първата световна война насетне, се е заело дружеството "Св.св.Кирил и Методий" в Кюстендил, сподели неговият председател Анани Константинов. Сътрудничи им организацията на българската общност в Кавадарци, дружеството "Радко" в Струмица, симпатизанти и привърженици на идеята оттатък границата. Досега са открити войнишко гробище край Ново село /Струмишко/, където има погребани 139 загинали в I-та световна война българи, сред тях и кюстендилец - родом от с.Трекляно. Както и в района на с.Берановци /Прилепско/, където попаднали не само на български, но и на турски гробове, при с.Дреново /Кавадарско/ и др. "На немалко места обаче надписите по паметните плочи и отметки са заличени - или от времето, или съзнателно от властите в бивша Югославия. Попадаме и на изненади - например в едно от селата войнишките гробове и имената на загиналите българи са възстановени и изписани от германско дружество. И т.н. Доста е трудно поради отдалечеността, транспортните разходи, административните пречки и пр., но ние ще продължим да откриваме присъствието на нашата военна история по Македония", казва Константинов, който се усъвършенствал и в заснемането на гробовете, местата и паметниците - заедно с подробното им проучване по информация от местните хора.
Дружество "Св.св.Кирил и Методий" има програма за отбелязване 100-годишнината от началото на Балканската война. Като начало е предвидено честване в Кюстендил на патронния празник на 13-и Рилски пехотен полк на 26 януари т.г., за който се счита битката при Булаир през 1913-а. Кулминацията за 100-годишнината от Балканската война ще е през октомври т.г.