Кръгла маса на тема "Образованието - готови ли сме да защитим интересите на децата?" ще организира общината в Кюстендил, съобщиха от екипа на градоначалника Петър Паунов. Съвсем очаквано един от акцентите ще е ефективността при обучението на децата роми. Както "Кюстендил прес" писа, преди няколко дни кметът Паунов обяви, че ромското 4-о основно училище в Кюстендил с 600-те ученици, учителите и персонала ще бъде преместено в друга сграда в по-централната част на града. Това се прави, за да има по-добра успеваемост сред ромчетата, повечето от които не знаят дори и азбуката, дори завършвайки 7-и клас, смята кметът. Класните стаи на опразненото училище ще бъдат раздадени за жилища на жители на кв.Изток, чиито незаконни жилища ще бъдат съборени. Още отсега тази идея поражда доста коментари и вълнения сред 15-те хиляди жители на махалата. Остра реакция против последва и от централата на БСП, а червената депутатка Мая Манолова обяви, че ще се противопостави с всички възможности, с които разполага, преместването на 4-о училище "Иван Вазов" да не стане. Ясно е, че кметът настоява и ще развие плана си спрямо образованието сред ромчетата.
Кръглата маса е насрочена за 23 януари т.г. в кюстендилското Килийно училище. Поканени са представители на комисията по образование към Парламента, експерти от министерство на образованието, младежта и науката, както и от министерство на физическото възпитание и спорта, МВР, министерството на културата, здравното министерство, министерството на труда и социалната политика, министерство на земеделието и храните, агенцията за закрила на детето, областната управа, от неправителствени организации и др.