Съществува силна статистическа зависимост между индекса за върховенство на правото в дадено общество и резултатите на учениците от теста PISA. Държавите в Европа с най-много точки според индекса за върховенството на правото (Финландия, Дания, Люксембург и Норвегия) имат и най-високи резултати на теста за функционална грамотност PISA. И обратното. България е сред държавите с най-малко точки по върховенство на правото (50,3 за 2023 г.), което ни нарежда малко преди Сърбия и Албания, но след Северна Македония – все в компанията на страни, които дори не са и в ЕС все още. 

Ето защо сдружение ЛАРГО – Кюстендил реализира гражданска инициатива, която цели да разкрие невидимите с просто око зависимости между принципа за върховенството на правото и всекидневието. В кампанията участват активно над 50 младежи от Кюстендил, Дупница и Радомир. Младежите преминават през семинари, където разбират защо Джон Безземни отменя Магна харта, веднага след като я е приел, защо кралят-слънце Луи ХIV заявява на депутатите „държавата – това съм аз” и каква е разликата между обществата, в които „управлява законът” и в които управлява „силната ръка”. 

Кампанията на ЛАРГО включва и серия от публични дискусии, на които се обсъждат препятствията пред утвърждаването на върховенството на правото у нас. Целта на дискусиите е да се насърчи гражданското участие в демократичния живот на обществото. Първата дискусия ще се проведе на 26 януари в Кюстендил с участието на кмета на града, инж. Огнян Атанасов, Нели Куцкова от Съюза на съдиите в България, д-р Венелин Стойчев от Института по философия и социология на БАН. 

Инициативата се реализира по програмата на USAID за демокрация и върховенство на правото, която се управлява от DEXIS.