Над 1 метър е снежната покривка в Осоговската планина, което е и предпоставка за високата степен на лавинна опасност, заявиха от Планинска спасителна служба - Кюстендил. Всяка година в планинатa падат лавини, но те са извън туристическите маршрути и затова остават незабелязани.
Осоговската планина е една от най- лавинноопасните в страната. Още в средата на миналия век поради инциденти с лавини в Осоговската планина е назначен дежурен спасител, който да следи за лавинната обстановка. В далечната 1929 г. от паднала лавина в местността “Фурнище” в землището на село Червена ябълка загива ловец от селото, а през Март 1956 огромна снежна маса се откъсва от връх Дебели рид /2010 м./, северозападна издънка на връх Шапка /2188 м./ и със страшна сила, изкоренявайки букови дървета и търкаляйки огромни камъни се устремява в северозападна посока по улея към долината на река Главна. В същото време в средата на лавинния улей работници от геоложки проучвания полагат водопроводни тръби. След връхлетялата лавина 5-ма работника остават затрупани под 8-10 метра сняг. Едва след едномесечен упорит труд на планинските спасители от София и Кюстендил труповете на хората са открити на отсрещния скат под връх Таш тепе. В продължение на 150 метра телата на загиналите са били търкаляни в огромна снежна маса и са прехвърлили коритото на река Главна.
„Препоръката ни е ако се движат по маршрута към връх Руен, да се използва само билната маркировка и билния път. Туристическият зимен път, който е няма опасност човек да попадне на лавина. Летния туристически маршрут е с дължина 13 километра с 600 метра положителна денивелация и 40 метра отрицателна, докато зимния туристически маршрут е пак с 13 километра дължина, но с вече с 1100 метра положителна денивелация и 800 метра отрицателна денивелация, което изключително много удължава престоя в планината. Отделно от това са и климатичните условия. Сега вятъра е много силен и човек, който не е добре подготвен може да изпадне в бедствено положение. Има изключително много лавиноопасни места. Препоръчваме в планината, ако искате да минете даден маршрут, той да бъде минат и през лятото, за да не бъдете изненадани”, каза Огнян Кузманов от ППС- Кюстендил.
Туристите трябва да са добре екипирани! Трябва да носят снегоходки, лавинна сонда, лопата, пипс, котки и пикел, топли дрехи, термос с чай и спален чувал.
Туристите, които искат да изкачат връх Руен откъм хотелски комплекс “Три буки” или откъм село Гюешево трябва да знаят, че движението към върха става по самите билни части на планината, като строго се съблюдава зимната маркировка. Това особено важи за билната отсечка от връх Черен камък през връх Шапка до Малък Руен, където много често се образуват снежни козирки, надвесени над стръмната долина на Черна река. В такива случаи е желателно преминаващите по билото да се осигурят с алпийско въже и да сондират снежният пласт.