Променя се стратегията на община Кюстендил, касаеща съществуващото училище в ромския квартал „Изток”. Това съобщи на пресконференция кметът на общината Петър Паунов, предаде репортер на Радио „Фокус” – Кюстендил. „Училището ще бъде изместено, но в самата сграда по проект ще работи училище за родители. Искаме да създаваме родители, а не просто донори. Стремежът ни гетото да бъде преработено. С нови устройствени планове, с активно участие на хората там. Няма да позволим сектите, които отново са надигнали глава, да властват в квартала и в града”, коментира Петър Паунов. Той допълни, че проблемът с незаконните жилища в квартала ще бъде решен с нови терени. Ще се предвидят средства за застрояване, но с активното участие на хората в квартала. „Целта е тези хора да бъдат научени както да бъдат родители, така и да бъдат квалифицирани и да се явят на пазара на труда. Започваме с това, че едно дете не трябва да бъде родено и захвърлено”, каза Петър Паунов. Според него влиянието на сектите в квартала може да бъде пресечено с образоването на хората там.