Местните данъци в Кюстендил ще останат без промяна. Това съобщи за Радио „Фокус” – Кюстендил зам.-кметът Надя Каратова. Към момента не е внасян проект на наредба, определяща нови данъци и такси, която по правилник трябва да бъде разгледана от постоянните комисии към Общинския съвет, а след това и гласувана от местните общинари. Така кюстендилци ще плащат миналогодишните данъци и такса смет. Към момента за града такса смет е 1,4 промила, а за селата - 2 промила. В десетина от малките населени места, в които не се извършва сметосъбиране, жителите са освободени от налога. Без промяна остава и размерът на данъка върху недвижимите имоти. През изминалата година той се определяше в размер на 1,4 на хиляда върху данъчната оценка на недвижимия имот. При този данък отново има облекчения. За имот, който е основно жилище, данъкът се дължи с 50 на сто намаление, а за имот, който е основно жилище на лице с намалена работоспособност от 50 до 100 на сто, данъкът се дължи със 75 на сто намаление. През 2011 годна ръст в изпълнението на събирамостта бележи данъкът върху превозните средства. Той се определя съобразно мощността на двигателя, коригиран с коефициент в зависимост от годината на производство.