Оценката, която вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов постави на предприетите мерки за охрана и ред в прибирането на черешовата продукция в Кюстендилско, е добра. В интервю за радио „Фокус” – Кюстендил министър Цветан Цветанов поставените цели са изпълнени, а именно да не се допуска посегателство върху това, което земеделските стопани са произвели и което трябва да оберат. „Проблем е обаче, че сме пропуснали нещо, което е задължение на местната власт, да се направи необходимата организация, за да може да се облекчи и да се даде възможността и на други търговци да купуват свободно черешите от черешовите градини, защото е останало усещането в берачите, в тези, които имат тези кооперации, че има пет-шест човека, които са си направили един клон и изкупуват черешите на цена 70 стотинки”, допълни министър Цветанов. По думите трябва да бъдат стимулирани най-вече производителите, за да могат и те да спечелят нещо, с което да бъдат мотивирани да произвеждат и да има храна, която да стига до потребителите, българските и европейски граждани. Министър Цветанов заяви, че има идея да се образува една дискусия, на която да присъстват всички заинтересовани страни-изпълнителната власт, в лицето на МВР, което трябва да гарантиран сигурността, министерството на земеделието, което трябва да стимулира производството и представители от местната власт, търговци, производители и берачи. „Въпросът е да се намери най-оптималният вариант, който да е удовлетворителен за всички, но да дава възможност за солидарно разпределение на печалбата”, допълни Цветан Цветанов.